menu

Teide rahvuspark (Parque Nacional del Teide)

Tenerife. Kanaari saared.

Igaüks, kes Tenerifel käinud, on tõenäoliselt siiski külastanud ka Teide rahvusparki, kuhu korraldatakse ka mitmetunniseid ekskursioone. Kui aga pole sinna veel jõudnud, siis tasub see ainulaadne park kindlasti järgmisel korral plaanidesse võtta, kasvõi omal käel. Teide rahvuspargi sünniajaks loetakse aastat 1954 ning 2007.aastal kanti see UNESCO maailmapärandi nimekirja. Enne kui alast sai rahvuspark, oli piirkond kohalikele loomakasvatajatele kitsede karjamaaks, mistõttu osa taimestikust on hävinenud või oli hävinemas. Hiljem seal kitsede karjatamine keelati ning ainulaadne tamestik hakkas taastuma.
Alale rajati Las Cañadas del Teide botaanikaaed (Jardin botanico de las Cañadas del Teide) aastal 1986. ja selle pindala on 2 hektarit ning jalutusradade pikkuseks on mõõdetud 1075 meetrit. Aed mahutab uudistajaid ühe korraga 140 ja olgu mainitud ka, et botaanikaaias on mõeldud samuti liikumispuudega pargikülastajatele, kelle tarbeks on ehitatud spetsiaalne teerada ratastoolidele.
Ühtekokku leidub Las Cañadas del Teide pargialal 168 erinevat taimeliiki, neist 58 on ainulaadsed ja kasvavad vaid Kanaari saartel, 33 liiki aga ainult rahvuspargi alal. Pargis võib kohata ka selliseid taimi, mis sinna spetsiaalselt on istutatud, olles esialgselt pärit saare muudelt aladelt. Kokku on selliseid koguni 75% kogu pargi taimestikust. See tänuväärne tegu annab uudishimulikele suurepärase võimaluse tutvuda ka nende taimedega, mis muidu kasvavad Teide mäe nõlvadel ligipääsmatutes paikades, nagu näiteks ka Teide võõrasema ehk Viola cheiranthifolit. Ka leiab pargist mitmeid väljasuremise ohus olevaid liike nagu Helianthemum juliae. Aias on muuhulgas ka ohustatud taimeliikide kasvatamiseks kasvuhoone, kust need esialgsele pinnasele hiljem tagasi istutatakse.
Huvilistel on kindlasti hea teada, et teiste seas leiab rahvuspargist vaid Kanaaridel kasvavat ainulaadset siniste õitega ussikeelt (Echium auberianum) ja punast ussikeelt (Echium wildpretii). Echium auberianumi tunnevad kohalikud ka nimega Tajinaste picante. Auberianumi nime sai taim 1800-ndate alguses saarel käinud prantslasest botaaniku Pierre Alexander Auberi (1786-1843) järgi, kellest pärast Tenerifel käimist, veidi hiljem, sai Kuuba pealinna Havanna botaanikaaia juhataja. Tenerife sinine ussikeel, mis kasvab kuni 30-40 sentimeetri kõrguseks, kuulub samasse perekonda kui rahvuspargis kasvav punane uhkus ehk Echium wildpretii ehk Tajinaste rojo.
Märkimist väärt on ka valge Tenerife luudpõõsas (Spartocytisus supranubius), kollane Teide peenlook (Descurainia bourgaeana), vieoletsete õitega harakalatv (Erysimum scoparium) ja helepunaste õitega Tenerife tiibpea (Pterocephalus lasiospermus).
Lisaks maralijuur (Stemmacantha cynaroides) ja kassiurb (Gnaphalium teydeum), mille üks lemmiknimedest on veel ka Teide edelweiss. Hõbekakar (Argyranthemum teneriffae) võib kasvada kuni 3600 meetri kõrgusel, kuid Tenerife kannikest (Viola cheiranthifolia) võib kohata lausa vulkaani tipus, mis on ühtlasi kõige kõrgemal kasvav õistaim Hispaanias.
Taimede õitsemine olevat viimaste kuivavõitu aastatega küll tunduvalt vähenenud, kuid silmailust päris ilma siiski ei jää. Botaanikaaed on avatud 9:00 - 16:00.
Taimeliikide juurest leiab infotahvli, millel jagatakse informatsiooni liigi ja esialgse kasvupaiga kohta. Ka on gruppidel võimalik tellida saatjaks asjatundlik giid ning üksi pargi radadel seigeldes saab soovi korral kasutusse kõrvaklapid.

 

Pildialbum

galleryapart

© 2012-2022 TenerifeSiesta. All Rights Reserved.