menu

 

Tenerife - Kanaari saartest suurim

Kanaari saared koosnevad seitsmest suurest ja kuuest väikesest vulkaanilise päritoluga saarest kogupindalaga 7447 km². Neist suurim ja ka tuntuim on Tenerife (2034 km²), mis on tekkinud 20–50 miljoni aasta eest. Aafrika rannikust lahutab saari vaid 108 km. Kanaari saartel elab 2 118 519 elanikku, neist 908 555 (2011) Tenerifel.

Juba 15-16.sajandil hakkas elavnema kogu Euroopa huvi Kanaari saarte vastu. Vallandus eurooplaste emigreerumine saartele ning samal ajal kanaarlaste emigreerumine Ameerikasse, kuna saared olid sageli Ameerika mandrile suundunud laevade peatuspaigaks. Ka olid Kanaari saared Atlandi ookeanil seilavatele piraatidele varjupaigaks.

XX sajandil konkureerisid Gran Canaria ja Tenerife pealinnad kogu saarestiku pealinna tiitlile. Kujunes ida- ja lääneprovints. Nagu kogu Hispaanias, nii valitses ka Kanaaridel aastatel 1936–1975 Franco diktatuur ning pärast diktaatori surma algas riigis kiire majanduslik tõus ning demokraatia areng. Nüüdseks on Hispaania jaotatud 17 autonoomseks piirkonnaks ning Kanaari saared said autonoomia 1982. aastal.

Kanaaridel nagu terves Hispaanias on riigikeeleks hispaania keel, kuid kanaarlaste räägitaval keelel on märgatav portugali keele mõju, nii nagu ka Kuubal, Puerto Ricos, Venezuelas ja Uruguais. Ka on veel tänapäeval Tenerifel kõneldavale hispaania keelele guantšidelt päritud keele mõju (guagua – hisp.k autobús; guiri – extranjero; millo – maiz; moho – salsa jne.)

Tenerife paikneb subtroopilises kliimavöötmes ja seetõttu langeb siin õhutemperatuur harva alla 19° ning sama harva tõuseb üle 30°. Kuid kliima on kõigest üks põhjus, mis meelitab aastast aastasse saart külastama miljoneid inimesi. Päikesevannide kõrval eelistavad teised leida vastuseid saladustele, mis peituvad mägedes, orgudes ja ookeanisügavustes.

Tenerife rannajoon on ligi 269 km pikk, loogeldes Los Gigantese järskudest kaljudest Las Teresitase liivarannani saare kaguosas. Populaarseimad rannad on saare lõunaosa kuurortides – Playa de las Américases ja Los Cristianoses. Veidi põhja poole jääb pikk El Medano rand, mida on nimetatud üheks parimaks surfirannaks maailmas.

Tenerife keskosas, 3718 meetri kõrgune vulkaan Pico del Teide on Hispaania kõrgeim mäetipp, millele tõusmist saadavad erinevad lummavad vaated – pärast lopsakaid männimetsi mäenõlval järgneb kuumaastikule sarnanev vaatepilt, kus kõrguvad kaljurünkad ja looklevad hangunud laavajoad juhatavad teed vulkaani kraatrisse. Seda maastiku «tantsu» on kasutatud väidetavalt ka erinevates filmides, nagu näiteks «Tähtede sõjad», «Ahvide planeet» jne.

Saare pealinnas Santa Cruz de Tenerifes elab 222 000 inimest ja linna sadam on üks tihedama laevaliiklusega sadamaid Hispaanias. Arhitektuuris võib kõikjal kohata Euroopa kultuuri mõju (inglise, flaami, normandi). Linna muuseumides on võimalus lähemalt tutvuda saare ajaloo ning kultuuriga. Eraldi äramainimist väärib 2003.aastal valminud Auditorium, mis meenutab kuulsat Sydney Ooperimaja.
Sisemaa poole jääb saare endine pealinn La Laguna mis on Tenerife üks kaunima arhitektuuriga linnu. Vanad härrastemajad ääristavad kitsaid tänavaid, nende puidust rõdud on tüüpiline näide kohalikust arhitektuurist.

La Orotava, mis asub saare põhjaosas viljakas orus, ümbritsetuna viinamarja- ja banaaniistandustega, võiks olla La Laguna peamine rivaal kauneima linna auhinnale.

Põhjarannikul asub Puerto de la Cruz mis on kuurortina tuntust kogunud juba sajandeid. Siin on ka populaarne Loro Parque, mis on tuntud eksootilise floora ja fauna poolest.

Veidi lääne pool asub Garachico, kunagine saare suurim sadamalinn, mida läbi aegade on tabanud õnnetus õnnetuse otsa – tormid, tulekahjud, katk ja 1706 aastal mattus suurem osa Garachicost laava alla. Elanikud aga on oma linna alati uuesti üles ehitanud ja tänaseks on sellest kujunenud turistide seas üks populaarsemaid peatuskohti. Saare edelaosas sugugi mitte vähem tuntud Teno rahvuspark on aga üks neist piirkondadest, kus on võimalik tutvuda turismiärist suuresti puutumatu, traditsioonilise Tenerifega. 


galleryapart

© 2012-2023 TenerifeSiesta. All Rights Reserved.